Strona główna » Podróż samochodem do Austrii — 5 rzeczy, o których musisz pamiętać

Podróż samochodem do Austrii — 5 rzeczy, o których musisz pamiętać

Każdy rodzaj podróży wymaga skrupulatnego planu i odpowiedniego przygotowania. Jednak w zależności do tego, jaki jest Twój docelowy kraj, musisz nie tylko spakować się, ale też zabezpieczyć w nieco inny sposób. Zobacz tych 5 ważnych rzeczy, o których należy pamiętać przed wyjazdem autem do Austrii!

  1. Zabierz odpowiednie dokumenty. Polscy obywatele do przekroczenia granicy tego kraju potrzebują jedynie ważnego dowodu osobistego lub paszportu.
  2. Pamiętaj o winietce! To dokument potwierdzający złożenie opłaty za przejazd autostradami na terenie tego kraju. Możesz go zakupić w wersji elektronicznej. Dlaczego to takie ważne i jak dokonać transakcji? Wyjaśniamy poniżej!
  3. Zatankuj w Polsce. O ile to możliwe, zalej bak do pełna jeszcze przed przekroczeniem granicy z Czechami lub Słowacją, gdzie paliwo jest nieco droższe niż u nas. Pamiętaj też, by nie wjeżdżać z niemal pustym bakiem na autostradę – może to niestety unieruchomić Twój pojazd w trakcie podróży.
  4. Pamiętaj o zimowych oponach. W Austrii jeżdżenie na nich od 1 listopada do 15 kwietnia nie jest obligatoryjne jak w Polsce, lecz obowiązkowe!
  5. Pamiętaj o ograniczeniach na autostradach. Można tam jeździć na większości z nich maksymalnie 130 km/h – w Polsce dopuszczalny górny limit to 140 km/h, dlatego pamiętaj, by wjeżdżając na tamtejszą granicę delikatnie zdjąć nogę z gazu, jeśli chcesz uniknąć mandatu.

Dlaczego winiety mają takie znaczenie?

Jednym z ważniejszych dokumentów, o jakich muszą pamiętać podróżujący samochodem, jest winieta. Austria dopuszcza możliwość posiadania jej w formie elektronicznej, co oznacza, że nawet jeśli nie udało Ci się zakupić jej przed wyjazdem, możesz to zrobić nawet przed samym przekroczeniem granicy – ta transakcja jest bardzo sprawna. Można to zrobić za pośrednictwem naszej strony internetowej. Nie wymaga ona logowania, a jedynie podania danych samochodu, na który możesz wykupić dokument na 10, 20 lub 60 dni albo na cały rok. Dzięki temu podróżujesz bez obaw o mandat – a ten dzięki systemom kamer na autostradach prędko wyłapie kierowców, którzy nie uiścili stosownej opłaty zawczasu, i wysyła im karę.

Zadbaj o swoją winietę i podróżuj bez obaw!

Wyjeżdżając z Polski do Austrii, musisz przejechać przez Czechy lub Słowację – w zależności od wybranej trasy. Dlatego też będzie Ci potrzebna winieta elektroniczna nie tylko do jeżdżenia po kraju docelowym, ale również do jednego z dwóch wspomnianych wyżej! Tego rodzaju drobiazgi należy przeanalizować przed wyruszeniem w jakąkolwiek podróż, aby nie być zaskoczonym nie tylko w przypadku kontroli drogowej, ale również po powrocie z urlopu, gdzie będzie na Ciebie czekał mandat!

To naprawdę niewielka opłata drogowa, która w wygodny sposób zastąpiła tradycyjne bramki i pozwala przemieszczać się po Europie dużo swobodniej, nawet bez posiadania przy sobie gotówki. Dzięki licznym serwisom transakcyjnym dostępnym w naszym serwisie wykupisz sobie dostęp do wielu zagranicznych dróg publicznych w dosłownie kilka minut – nie zaniechaj więc tego obowiązku i zadbaj o winietę elektroniczną jeszcze zanim gdziekolwiek wyruszysz!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

19 − 8 =