Strona główna » Uciążliwy sąsiad – Jak sobie z nim poradzić, co robić?

Uciążliwy sąsiad – Jak sobie z nim poradzić, co robić?

sposób na hałaśliwego sąsiada

Uciążliwy sąsiad to problem, który dotyczy wielu z nas. Nieustające imprezy, remonty odbywające się późną nocą czy inne sposoby na to, by uprzykrzyć życie sąsiadowi to przykra codzienność wielu mieszkańców bloków. Jak uprzykrzyć życie sąsiadowi z góry i co zrobić, by zrozumiał on negatywne skutki swojego postępowania? Poznaj kilka wskazówek na to, jak uporać się z kłopotliwym sąsiedztwem.

Problemy z sąsiadami

W dzisiejszej rzeczywistości dobry sąsiad to skarb, o który należy dbać. Wiedzą o tym wszyscy, którym uciążliwi lokatorzy zakłócają codzienny odpoczynek. Nieznośny sąsiad to niestety bardzo częsty przypadek. Problemy z sąsiadami mają różne podłoże i przejawiają się na różnych płaszczyznach. Uciążliwi sąsiedzi imprezują do białego rana, za nic mając prawo do odpoczynku innych lokatorów. Przedłużające się w nieskończoność remonty regularnie zakłócają ciszę nocną, a hałas w ciągu dnia uniemożliwia regenerację sił po pracy. Uciążliwy sąsiad w bloku potrafi naprawdę zburzyć codzienną sielankę.

Co zrobić, gdy sąsiad jest uciążliwy, a jego działania utrudniają nam normalne funkcjonowanie? Z pewnością warto zacząć od rozmowy, bo w wielu przypadkach szczere przedstawienie problemu może nieco pomóc w odzyskaniu spokoju. Niestety, często wredny sąsiad za nic ma nasze prośby i starania. W takim przypadku można podjąć bardziej radykalne kroki.

jak uprzykrzyć życie sąsiadowi z góry

Uciążliwy sąsiad w bloku… klasyk

Uciążliwi sąsiedzi w bloku to wcale nie taki rzadki przypadek. Znaczna część mieszkańców miejskich osiedli przynajmniej raz w życiu skarżyła się na problem z sąsiadami, niezależnie od tego, czego on dotyczył. Zanim jednak podejmiemy poważniejsze działania, warto zastanowić się nad pobudkami, które nim kierują. Pomóc w tym może rozmowa z pozostałymi mieszkańcami. Być może kłopotliwy sąsiad nie zdaje sobie sprawy z tego, jak obierany jest przez innych lokatorów.

Współczesne budownictwo często opiera się na cienkich ścianach, dających wrażenie intymności. Niestety, głośne rozmowy, szczekający pies czy remont może zakłócać spokój tych, których oddziela od nas jedynie niewielkich rozmiarów bariera. Często dobry sposób na uciążliwego sąsiada to po prostu uświadomienie mu problemu, który stwarza. Jeśli jednak trafił nam się wyjątkowo uciążliwy sąsiad w bloku prawo stoi po naszej stronie. Trzeba jednak wiedzieć, gdzie szukać pomocy, by była ona szybka i skuteczna.

uciążliwy sąsiad co robić

Co zrobić z hałaśliwym sąsiadem?

Co zrobić z głośnymi sąsiadami? To pytanie zadają sobie z pewnością wszyscy, którzy mają już dość nieustannego szczekania psa, głośnej muzyki, huku wiertarki i głośnych imprez. Uciążliwi sąsiedzi z góry, z dołu czy nawet z tej samej klatki potrafią skutecznie uprzykrzyć życie. W żadnym przypadku nie należy tolerować niestosownych zachowań i przymykać oka na kolejne nieprzespane noce. Gdy sąsiad słucha głośno muzyki, można od razu zwrócić mu uwagę, by szczerą rozmową zachęcić do zmiany zachowania. Warto jednak trzymać emocje na wodzy, a w dyskusji kierować się racjonalnymi argumentami. Podniesiony ton może zaostrzyć konflikt, a złośliwy sąsiad będzie w jeszcze większym stopniu uprzykrzał nam życie.

Co zrobić z hałaśliwym sąsiadem, gdy ani rozmowa, ani prośby nie pomagają? Jeśli w dalszym ciągu dokucza nam hałaśliwy sąsiad prawo staje po naszej stronie. Na zaistniałą sytuację warto zwrócić uwagę dzielnicowemu i przedstawicielom spółdzielni mieszkaniowej. Ostateczny sposób na hałaśliwego sąsiada to wniosek do sądu o ukaranie go karą grzywny, a nawet o eksmisję, gdy jego zachowania uniemożliwiają normalne funkcjonowanie pozostałym mieszkańcom.

Uciążliwy sąsiad

Sposób na głośnego sąsiada

Uniwersalny sposób na uciążliwych sąsiadów w zasadzie nie istnieje. W wielu przypadkach pomaga racjonalna rozmowa, po której uciążliwy lokator zmienia swoje zachowanie. Czasem trzeba natomiast zastosować bardziej radykalne środki, jak zgłoszenie sprawy na policję z prośbą o interwencję. Skarga na hałaśliwego sąsiada może być złożona nie tylko w godzinach ciszy nocnej, czyli od 22 do 6 rano.

Jeśli problemy z sąsiadami pojawiają się również w ciągu dnia i są one bardzo nasilone, warto wezwać patrol, by zyskać nieco spokoju. Tego typu rozwiązanie ma jeszcze jedną ważną zaletę. Podczas oficjalnych interwencji gromadzone są dowody, które ciężko podważyć. Jeśli naszym problemem są wyjątkowo uciążliwi sąsiedzi prawo dopuszcza możliwość złożenia do sądu wniosku o ich ukaranie. Policyjne raporty będą wtedy idealnym dowodem i podstawą do wymierzenia adekwatnej kary.

uporczywy sąsiad

Jak napisać skargę na uciążliwego lokatora?

Jeśli postanowiliśmy, że najlepszym rozwiązaniem będzie oficjalna skarga na uciążliwego lokatora wzór znaleźć można z pewnością w Internecie, choć zdecydowanie lepiej samodzielnie opisać problem, z jakim mamy do czynienia. Należy również zastanowić się, gdzie trafi nasze pismo. Składając skargę do administracji budynku, warto zebrać nieco więcej opinii od innych mieszkańców. Uciążliwy lokator we wspólnocie z pewnością daje się we znaki również i pozostałym sąsiadom. Dlatego też zbiorowa prośba o pomoc będzie zdecydowanie lepszym rozwiązaniem.

Inny sposób na głośnego sąsiada to zawiadomienie odpowiednich organów – dzielnicowego oraz policji. W piśmie przedstawić należy dokładnie zaistniałą sytuacje oraz opisać sposoby, przy pomocy których uciążliwy sąsiad utrudnia nam życie. Nie istnieje konieczność kierowania się odpowiednim wzorem pisma. Jeśli naszym problemem jest złośliwy sąsiad prawo będzie po naszej stronie, niezależnie od tego czy wybierzemy gotowy wzór skargi czy też napiszemy wszystko własnymi słowami.

uprzykrzyć życie sąsiadowi

Jak w granicach prawa uprzykrzyć życie sąsiadowi z góry?

To bardzo trudne pytanie, gdyż wszyscy, którzy zmagają się z tym problemem wiedzą, jak bardzo uprzykrzyć może życie uciążliwy sąsiad co zrobić by nieco ukrócić jego działania? Być może dobry sposób na uciążliwego sąsiada to pokazanie mu, jak bardzo jego działania przeszkadzają pozostałym mieszkańcom. Jeśli wybierzemy tą metodę walki z problemem, jakim jest uciążliwy sąsiad sposoby działania są naprawdę różne. Należy jednak pamiętać, by nie podejmować żadnych kroków, które nie są zgodne z prawem. Interwencja policji może bowiem wówczas dotyczyć nas samych, co z pewnością nie będzie przyjemne.

złośliwy sąsiad prawo

Jeśli dokucza nam głośny sąsiad co robić, by i jemu nieco uprzykrzyć życie?

Można głośniejszą rozmową czy muzyką budzić go nieco wcześniej, niż ma w zwyczaju wstawać lub też prowadzić głośne debaty do późniejszych godzin. Problem z sąsiadem można rozwiązać również w inny sposób. Być może będzie to dobry czas, by w końcu nauczyć się grać na jakimś instrumencie lub spełnić marzenie o gadającej głośno papudze? Oczywiście wszystko w granicach rozsądku, by łatka „uciążliwy sąsiad” nie przylgnęła w końcu do nas samych.

1 komentarz do “Uciążliwy sąsiad – Jak sobie z nim poradzić, co robić?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

pięć + dziesięć =