Strona główna » Latarnie ogrodowe – jak wybrać?

Latarnie ogrodowe – jak wybrać?

Oświetlenie ogrodowe służy nie tylko względom praktycznym, lecz również dekoracyjnym. Umiejętnie dobrane lampy i latarnie dostarczą światła, ułatwiając poruszanie się po ogrodowych alejkach po zmroku. Mogą jednak również umożliwić podkreślenie urody wybranych roślin i elementów ogrodowej architektury. Jak wybrać latarnie do własnego ogrodu?

Parametry techniczne latarni

Zapewnienie odpowiedniego oświetlenia w dużym ogrodzie to spory wydatek. Z tego względu warto dokładnie przeanalizować parametry techniczne wybieranych latarń, aby okazały się trafioną inwestycją na lata. Warto zwrócić uwagę na takie kwestie, jak możliwość zamontowania w latarni energooszczędnych źródeł światła LED, materiały, z których wykonana została latarnia, a także gwarancja producenta. Wysokiej jakości latarnie ogrodowe producentów takich jak Rabalux, Eglo czy GTV charakteryzują się energooszczędnością oraz dużą wytrzymałością, dzięki wykorzystaniu wysokiej jakości materiałów. Metalowe konstrukcje i szklane klosze są nie tylko trwałe, ale również bardzo eleganckie.

Design latarni pasujący do aranżacji przestrzeni

Latarnie ogrodowe często mają formę tradycyjnych, stojących latarń ulicznych. Dzięki różnorodnemu designowi kloszy zdecydowanie jednak różnią się między sobą stylistyką. Modele z prostymi, geometrycznymi obudowami na żarówki (jak Trio Cubango) sprawdzą się świetnie w ogrodzie nowoczesnym. Jeśli jednak dom i otaczająca go zieleń zostały zaaranżowane w stylu romantycznym lub rustykalnym, lepszym wyborem będą latarnie o kloszach przypominających dawne lampiony, w kolorze starego złota i eleganckiej czerni. W takiej sytuacji idealnym wyborem może być na przykład Rabalux Monaco. W każdym przypadku pamiętać również trzeba o ich funkcjonalności – latarnie mają oświetlać po zmroku ogród, koniecznie należy więc wziąć pod uwagę również ich wysokość oraz ilość żarówek w każdej latarni. W ofercie sklepów dostępne są zarówno latarnie z pojedynczą żarówką, jak i wyposażone w trzy klosze.

Alternatywa dla klasycznych latarni ogrodowych

Wysokie, stojące latarnie ogrodowe są dobrym rozwiązaniem dla wszystkich, którym zależy ma efektywnym oświetleniu ogrodowych ścieżek. Jeśli jednak oświetlenie ma służyć również ciekawemu wyeksponowaniu po zmroku niektórym detali architektury lub roślin ogrodowych, można pomyśleć również o niższych, kulistych latarniach, takich jak GTV Marmo. Świetnie sprawdzą się jako doświetlenie alejek lub podkreślenie urody wybranych nasadzeń, na przykład róż na pergoli lub efektownie przyciętych krzewów.

Wybierając latarnie ogrodowe wysokiej jakości, renomowanych producentów, można zyskać pewność, że posłużą przez lata, rozświetlając ogród i dodając mu uroku.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

dwa × 3 =