Jak dobrać nawóz do rodzaju gleby?
O tym, jaki nawóz będzie produktem, który najlepiej sprawdzi się w ogródku lub na uprawach, decyduje nie tylko gatunek uprawianych roślin, ale też rodzaj gleby występującej na danym terenie. W naturze bardzo rzadko możemy się spotkać z sytuacją, w której nawierzchnia, do jakiej mamy dostęp, jest swoimi właściwościami idealnie dostosowana do potrzeb roślin, jakie chcemy hodować. Różne jej rodzaje mają inną charakterystykę, a co za tym idzie – również różnego rodzaju braki i mankamenty. Podpowiadamy, jak dobrać odpowiedni nawóz do konkretnego rodzaju gleby.
Gleby piaszczyste
Glebami, które z reguły bezwzględnie wymagają nawożenia, są gleby piaszczyste. Cechują się one ograniczonymi możliwościami magazynowania wody. Są też często ubogie w składniki odżywcze niezbędne dla roślin. Produktami, które się na nich sprawdzają, są np. oborniki świńskie w formie granulek. Mają dużą zawartość takich składników, jak azot, potas i fosfor. Możesz wybrać je do swojego ogrodu lub profesjonalnych upraw ze sklepu dostępnego pod tym adresem https://pphstampol.pl/sklep-pphstampol/.
Gleby gliniaste
Przeciwieństwem gleb piaszczystych są gleby gliniaste. Potrafią dobrze utrzymywać wodę i składniki odżywcze, w związku z czym należy uważać, aby nie doprowadzić do przenawożenia. Mogą też wymagać rozluźnienia, aby substancje wchodzące w ich skład mogły swobodnie przedostawać się pomiędzy ich poszczególnymi warstwami oraz do roślin. Przeważnie wybiera się do nich nawozy bogate w azot. Odpowiednim produktem będzie np. obornik koński granulowany. Jest on dostarczany przez wielu renomowanych producentów, m.in. markę Florovit, a dostaniesz go tutaj: https://pphstampol.pl/florovit-nawozy/.
Gleby kwaśne
Cechą charakterystyczną każdej gleby jest też jej odczyn. Różne gatunki roślin preferują podłoże o innej charakterystyce pod tym względem. Gleba o nieodpowiednim dla rośliny odczynie może uniemożliwiać jej pobieranie składników odżywczych nawet mimo nawożenia. To, czy gleba jest kwaśna, czy zasadowa, możesz sprawdzić samodzielnie przy pomocy dostępnych w sklepach testów. Jeżeli pH jest niższe niż 7, materiał charakteryzuje się kwasowością. Konieczne może być wówczas odkwaszanie, np. nawozami wapniowymi. Również okresowe nawożenie obojętnym obornikiem podwyższy pH gleby. Istnieją jednak gatunki, które doskonale poradzą sobie w środowisku kwasowym – np. borówki.
Gleby zasadowe
Nawożenie będzie potrzebne również, jeśli chcesz uprawiać rośliny preferujące neutralne lub kwaśniejsze podłoże, lecz gleba ma odczyn wyższy niż 7, czyli zasadowy. W takiej sytuacji potrzebne są produkty, które zakwaszą nawierzchnię. Sprawdzą się wówczas nawozy zakwaszające oraz dedykowane roślinom kwaśnolubnym. Zabiegi takie stosuje się nie tylko przy takich gatunkach, jak wspomniana już wyżej borówka, lecz też np. do hortensji.