Strona główna » Kto może założyć Gewerbe w Niemczech?

Kto może założyć Gewerbe w Niemczech?

Polacy pracujący w Niemczech coraz częściej, zamiast etatu, decydują się na założenie jednoosobowej działalności gospodarczej (Gewerbe). Pozornie może się wydawać, że prowadzenie firmy za granicą jest ryzykownym krokiem, jednak osoby podejmujące takie działania są w dużej mierze zadowolone z efektu. Kluczem do sukcesu w prowadzeniu Gewerbe za granicą będzie przede wszystkim znajomość odpowiednich przepisów, skrupulatne prowadzenie księgowości i profesjonalne podejście do wykonywanej pracy. W naszym poradniku podpowiadamy, jakie warunki należy spełniać do założenia własnej Gewerbe oraz gdzie zwrócić się o pomoc w kwestiach formalnych.

Gewerbe – co to jest?

Jednoosobowa działalność gospodarcza to, innymi słowy, praca na samozatrudnieniu, znana też z polskich realiów. Procedury obowiązujące u naszego zachodniego sąsiada są bardzo proste, a rejestracja firmy jest dostępna nawet przez internet, bez konieczności wychodzenia z domu. Po założeniu firmy można podejmować działania w ramach zleceń dla klientów indywidualnych, co oznacza pracę na własny rachunek. Po opłaceniu kosztów prowadzenia działalności i podatków całość zarobków składa się na dochód właściciela Gewerbe.

Warunki do założenia Gewerbe

Jednoosobową działalność w Niemczech może otworzyć każda osoba pełnoletnia, która jest w stanie uzyskać zaświadczenie o niekaralności, ma uregulowaną sytuację podatkową oraz – jeśli zawód związany z działalnością tego wymaga – prawo do świadczenia pracy zgodnej z wykształcenie na terenie Niemiec. Podczas rejestracji należy przedłożyć w urzędzie poświadczenie o zabezpieczeniu finansowym. Do założenia firmy niezbędny będzie także adres, pod którym zostanie ona zarejestrowana, i potwierdzenie zameldowania.

Czy prowadzenie własnej działalności w Niemczech się opłaca?

Republika Federalna Niemiec to kraj cieszący się opinią państwa o wysokich podatkach oraz bardzo skomplikowanej biurokracji. To w pewnej części słuszna obserwacja – osoby o wysokich zarobkach odprowadzają duże opłaty fiskalne z uwagi na funkcjonowanie podatku progresywnego. Jednak warto pamiętać o tym, że razem z wysokimi podatkami niemiecki urząd skarbowy Finanzamt daje szansę skorzystania z szerokiego wachlarza zwolnień z opłat. Część z nich dostępna jest też dla osób, które pracują w ramach jednoosobowej działalności gospodarczej. Warto również zwrócić uwagę na kwestię podatku budowlanego, bowiem to w tej branży najczęściej specjalizują się Polacy zakładający Gewerbe w Niemczech. Jeśli przedsiębiorca nie zalega z płatnościami skarbowymi, może złożyć wniosek o zwolnienie z podatku budowlanego, a wnioski te są zwyczajowo przyjmowane z automatu w przypadku spełnienia wymienionego warunku. Dzięki temu przedsiębiorca nie musi uiszczać podatku od usługi wykonanej dla klienta, która w innym wypadku jest obowiązkowa dla każdej faktury.

Ubezpieczenia na Gewerbe

Do kosztów prowadzenia jednoosobowej działalności gospodarczej koniecznie należy doliczyć także koszty ubezpieczeń, które leżą po stronie założyciela Gewerbe. W Niemczech każdy przedsiębiorca ma obowiązek opłacania ubezpieczenia zdrowotnego. Na rynku dostępne są oferty ubezpieczycieli prywatnych lub państwowych, a od tego wyboru uzależnione są warunki oferty. Należy zaznaczyć, że w przypadku ubezpieczenia państwowego jego zakres oraz stawka są podobne w każdej kasie chorych. Opłaty i ochrona w prywatnych ubezpieczalniach dostosowywana jest indywidualnie według potrzeb oraz warunków klienta. Jeśli ktoś zastanawia się nad rozpoczęciem pracy w ramach Gewerbe, może skontaktować się z biurem rachunkowym, które doradzi wybór odpowiedniego ubezpieczenia zdrowotnego oraz określi, jakie inne ryzyka powinny zostać zabezpieczone.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

jeden × trzy =