Jakie drzewa iglaste zrzucają igły na zimę?

Drzewa iglaste gubiące igły na zimę do typowy element krajobrazu, który towarzyszy nam już od okresu później jesieni. Nie ma w tym nic dziwnego, bowiem niektóre drzewa w taki właśnie sposób przygotowują się do nadchodzących mrozów i opadów śniegu. Jakie drzewo iglaste zrzuca igły na zimę? Dowiedz się, by już nigdy nie zaskoczył Cię ten widok.
Dlaczego niektóre drzewa zrzucają igły na zimę?
Zbieranie kolorowych liści to jedna z ulubionych zabaw dzieci w okresie jesiennym. Przywykliśmy już do krajobrazu zimowego, na który składają się drzewa zupełnie pozbawione zieleni, jaką cieszą nas wiosną czy latem. Co jednak z drzewami iglastymi? Czy zdarzają się drzewa iglaste gubiące igły na zimę? Oczywiście, że tak, choć nie jest to zjawisko tak powszechne, jak w przypadku drzew liściastych. Jakie drzewo gubi igły na zimę? Postaramy się opowiedzieć na to pytanie.
Najpierw należy jednak wytłumaczyć, czemu w ogóle drzewa pozbywają się liści na okres zimowy. Jest to forma przetrwania. Drzewo zrzuca liście, aby uchronić się przed przesuszeniem i śmiercią w okresie zimowym. Drzewa iglaste są w nieco innej sytuacji. Proces, w którym drzewo iglaste gubi igły na zimę, nie musi zachodzić. Liście przybierają tutaj bowiem kształt igły, mają znacznie mniejszą powierzchnię, a przed brakiem wody chroni je sporej grubości warstwa ochronna. Czy jodła gubi igły na zimę? Oczywiście, że nie, bo to właśnie ona bardzo często zachwyca swoim wyglądem, uświetniając grudniowe święta Bożego Narodzenia.
Większość z nas wie jednak, że drzewo iglaste które gubi igły na zimę wcale nie jest wyłącznie wytworem wyobraźni. Jakie drzewo zrzuca igły na zimę? Wbrew pozorom nie jest to tylko popularny modrzew. W Polsce można bowiem spotkać jeszcze inne drzewa iglaste zrzucające igły na zimę. Należy do nich chociażby cypryśnik błotny czy metasekwoja chińska.
Drzewa iglaste gubiące igły na zimę – Cyrpyśnik błotny
Cypryśnik błotny Taxodium distichum zyskuje w Polsce coraz większą popularność jako drzewo ozdobne czy parkowe. Niewiele osób jednak kojarzy go jako drzewo iglaste które traci igły na zimę. Przywykliśmy bowiem do teorii, że jedyne drzewo zrzucające igły na zimę w naszym kraju to popularny modrzew. Co więcej, taka wiedza często jest również przekazywana w szkołach. Do Polski przywędrowały jednak inne gatunki, a odpowiedzią na pytanie jakie drzewo zrzuca igły na zimę nie zawsze będzie już modrzew.
Jeśli zdecydujemy się na cypryśnik błotny wysokość drzewa może sięgać nawet 25 m, choć potrzebuje na to wiele lat. To długowieczne drzewo gubi igły na zimę, by wiosną przypomnieć o sobie piękną zieloną odrastającej korony. Jeśli chodzi o cypryśnik błotny uprawa wymaga wilgotnych, podmokłych i nasłonecznionych miejsc. To drzewo które gubi igły na zimę zyskuje coraz większą popularność w polskich ogrodach i parkach. Dlaczego? Bo pomimo tego, że traci igły na zimę, przez resztę roku zachwyca swoim wyglądem i przyciąga uwagę wszystkich tych, którzy cenią sobie piękno przyrody.
Drzewa iglaste zrzucające igły na zimę – Metasekwoja chińska
Nie ma bardziej mylącej nazwy, niż metasekwoja chińskiej odmiany drzewa bowiem pochodzą ze Stanów Zjednoczonych, Japonii, a nawet Australii. To prawdziwa legenda wśród drzew, przez lata uchodząca za zupełnie wymarłą. Blisko połowy lat 50. ubiegłego wieku w Chinach zwrócono jednak uwagę na drzewo iglaste gubiące igły. Była to właśnie metasekwoja uprawa szybko przeniosła się więc na inne kontynenty.
Metasekwoje chińskie Metasequoia gylptostrobodies w Polsce to również drzewa iglaste które gubią igły na zimę. Ciekawy jest fakt, że to właśnie odciski tej rośliny znajdowano m.in. w złożach węgla brunatnego. Jest to również idealny przykład, że podręcznikową wiedzę należy szybko zaktualizować. Odpowiedzią na pytanie które drzewo iglaste zrzuca igły na zimę nie jest już bowiem jedynie modrzew. Wiemy już, że metasekwoje chińskie to również drzewa iglaste które zrzucają igły na zimę. Warto zwrócić na to uwagę, by dzieci nie powielały błędów, przekazywanych przez nieco przestarzałe podręczniki.
Modrzew traci igły na zimę
Jakie drzewo iglaste zrzuca igły na zimę? Większość z nas odpowie z pewnością, że jest to modrzew. To najpopularniejsze drzewo iglaste gubiące igły w okresie opadów śniegu i silnych mrozów. Drzewo iglaste traci igły na zimę z kilku powodów. Do najważniejszych należy oszczędność energetyczna oraz parowanie wody. Modrzew traci igły na zimę już w okresie jesieni. Igły u modrzewia zaczynają powoli żółknąć, aż w końcu odpadają. To, że modrzew żółknie jest więc zupełnie naturalne. Czy modrzew gubi igły na zimę wie już uczeń w starszych klasach szkoły podstawowej. Zrzut igieł pomaga roślinie zaoszczędzić wodę i zminimalizować utratę wilgoci. To piękne drzewo iglaste gubi igły na zimę co roku a cykl powtarza się przez całe jego życie.
Czy jodła zrzuca igły na zimę?
Jakie drzewo iglaste traci igły na zimę? Jodła szlachetna, jodła kaukaska czy jodła koreańska to gatunki drzew, które z pewnością nie zrzucają swoich igieł na zimę. Z tego też powodu często pojawia się w ogrodach tych osób, którym zależy na zieleni również w okresie mrozów i którzy zimową szarzyznę wolą zamienić na odcienie, przypominające o letnim słońcu i dodatnich temperaturach.
Czy sosna zrzuca igły na zimę?
Czy sona gubi igły na zimę? Po części tak, choć zachodzi tutaj nieco odmienny proces. Z natury sosna to drzewo zimozielone, czyli takie, które zachowuje igły i ich kolor przez cały rok. Opadanie igieł sosny zaobserwować można jednak w okresie jesiennym, kiedy to drzewo zrzuca stare igły. Jeśli drzewo zaatakował szkodnik, objawem może być również zrzucanie igieł przez sosnę.
Czy daglezja gubi igły na zimę?
Jakie drzewo iglaste gubi igły na zimę? Z pewnością nie będzie to daglezja. Jeśli daglezja usycha i gubi igły, to raczej objaw choroby, niż przygotowania do okresu zimowego. Stare drzewa gubią igły w dolnej części, co jest typowym wskaźnikiem ich rozwoju, którym nie należy się przejmować.
Czy cis zrzuca igły na zimę?
Jeśli cis gubi igły lepiej dokładnie obserwować drzewo. Jest ono bowiem bardzo delikatne i podatne na choroby. Różnego rodzaju szkodniki mogą powodować brązowienie i opadanie igieł u cisa. To często również skutek mroźnych zim bez śniegu, w trakcie których roślina nie może pobierać wody z zamarzniętej gleby. Cis nie gubi igieł, jeśli jest zdrowy. To drzewo wiecznie zielone, również w okresie zimowym.
nie wiedziałem, że tyle drzew gubi igły na zimę…