Strona główna » Czym się różni opera od operetki?

Czym się różni opera od operetki?

czym się różni opera od operetki

Czym się różni opera od operetki? To jedno z pytań, na które wiele osób nie potrafi udzielić prawidłowej odpowiedzi. Pomimo tego, że dzieła wybitnych mistrzów gatunku cieszą się nieustającą popularnością, a bilety do filharmonii wyprzedawane są do ostatniego miejsca, różnica między jednym i drugim gatunkiem nie zawsze jest zauważana. Sprawdź więc, co odróżnia operę od operetki, by już nigdy nie popełnić błędu w tej kwestii.

Czym jest opera?

Aby dowiedzieć się jak powstała opera należy cofnąć się w czasie aż do 1597 r. To właśnie wtedy wystawione zostało pierwsze dzieło z tego gatunku. Chodzi tutaj oczywiście o „Dafne” Jacopo Periego. Po dziś dzień opera kojarzy się z podniosłym przedstawieniem i sztuką wysokich lotów. Przez kolejne lata powstało wiele opisów, próbujących oddać to, czym tak naprawdę jest opera definicja jednak na ogół sprowadza się do połączenia muzyki z akcją dramatyczną, w trakcie której zachodzi swoista synteza słów, plastyki, różnego rodzaju gestów, muzyki, ruchu oraz najlepszej gry aktorskiej.

Od momentu, kiedy powstała opera, przedstawienia muzyczne przeszły prawdziwą rewolucję. W dalszym ciągu jednak dzieło rozpoczyna na ogół uwertura, po której następują 3 akty. Przez wiele dziesięcioleci co to opera wiedzieli tylko najbogatsi członkowie społeczeństwa, bo tylko oni mogli pozwolić sobie na udział w tego typu przedstawieniach. Dziś operę może odwiedzić każdy, a najsłynniejsze libretta operowe rozpoznaje znaczna część społeczeństwa.

opera definicja

Czym jest operetka?

Wiesz już, czym jest opera. Co to jest operetka? Operetki jako gatunek muzyczny powstały znacznie później. Historia operetki rozpoczyna się bowiem dopiero w XIX stuleciu. Na to, czym jest operetka, wskazuje już sama nazwa. Pochodzi ona od słowa „operetta”, oznaczającego dosłownie małą operę. Te małe opery przeznaczone były dla uboższych widzów i wystawiane początkowo na bulwarach przez paryskie teatrzyki. Tak więc niższe klasy społeczne oglądały operetki słynne opery przeznaczone były natomiast dla przedstawicieli wyższych klas.

opera

Opera a operetka różnice

Czym się różni opera od operetki? Różnice są widoczne dla wszystkich, którzy choć raz mieli okazję obejrzeć przedstawienie zarówno z jednego, jak i z drugiego gatunku. Opera i operetka różnią się w znacznej mierze podejmowaną tematyką i opowiadaną historią. Znacznie lżejszym charakterem odznacza się operetka muzyka również oddaje specyfikę utworu. Opera z kolei podejmuje znacznie poważniejszą tematykę, a oprawa muzyczna jest donioślejsza. To podstawowa odmienność na linii opera a operetka. Co jeszcze odróżniało opery i operetki?

Przede wszystkim to, że operetki były lekkie i mniej poważne, przez co ich przekaz był znacznie łatwiejszy w odbiorze i zrozumieniu przez niewykształconego słuchacza. Operetki często były żartobliwe, choć i tutaj aktorom nie można odmówić umiejętności. Taniec i muzyka w operetkach przeplatają się z recytacją tekstu. Wszystko to tworzy spójną całość, a słynne operetki przetrwały do dnia dzisiejszego, choć nie cieszą się już tak dużym zainteresowaniem.

Znawcy tematu podają jeszcze jedną różnicę, choć nie dotyczy ona charakteru tych dwóch gatunków, a raczej ich popularności. Otóż, jak się okazuje, najsłynniejsze operetki znikają powoli ze scen filharmonii, podczas gdy opery wzbudzają coraz większe zainteresowanie. To również ważna różnica między dwoma dziełami, jakimi są operetka a opera.

operetka a opera

Najsławniejsze opery świata

Opera rozwijała się najprężniej we włoskich miastach, takich jak Rzym, Wenecja czy Neapol. Sława mistrzów gatunku zachowała się po dziś dzień, a największe opery w dalszym ciągu wystawiane są na deskach najwspanialszych teatrów i filharmonii na całym świecie. Madame Butterfly Giacomo Puccinie’ego, Wesele Figara i Czarodziejski Flet Mozarta, Halka Stanisława Moniuszki, Złoto Renu Richarda Wagnera czy Carmen Bizet’a to tytuły, które zna większa część społeczeństwa, choć nie wszyscy mieli okazję obejrzeć dzieła wystawiane na żywo.

operetkaJakie są znane operetki?

Wśród operetek również nie brakuje sławnych twórców i dzieł, które przetrwały historyczne zawieruchy. Pierwsza operetka została wystawiona w 1848 r. i opowiadała o przygodach Don Kichota i Sancho Pansy. Jeśli chodzi o operetki tytuły znane prawie wszystkim w dzisiejszych czasach, to z pewnością Wesoła wdówka Lehar’a, Zemsta nietoperza Strauss’a (syna) i Orfeusz w piekle Offenabach’a. To właśnie ostatni autor wprowadził na scenę znanego wszystkim kankana, który stał się niejako symbolem operetki paryskiej. W równie słynnej operetce wiedeńskiej, kankan został zastąpiony przez walc wiedeński, co z kolei zapoczątkował wspomniany już wcześniej Strauss. Jego słynne arie operetkowe zachwycają widzów na całym świecie po dziś dzień.

słynne arie operowe i operetkowe

Słynne polskie opery i operetki

Słynne arie operowe i operetkowe są również dziełem polskich kompozytorów. Pierwsze opery wystawiano w kraju już za czasów Zygmunta III Wazy, choć największym miłośnikiem gatunku był jego syn – Władysław IV Waza. Pierwsza zachowana opera polskiego autora pochodzi z przełomu XVII i XVIII stulecia i nosi tytuł Heca albo polowanie na zająca. Najsłynniejsze polskie opery to z pewnością Cud mniemany, czyli Krakowiacy i Górale Bogusławskiego, Halka i Straszny dwór Moniuszki czy Kupiec wenecki Czajkowskiego.

Dużym zainteresowaniem w Polsce cieszyła się również operetka przykłady pokazują, że również i pod tym względem nasi twórcy nie ustępowali prawdziwym mistrzom gatunku. Operetki w Polsce pisał m.in. Stanisław Moniuszko. Do jego największych dzieł należą z pewnością Nocleg w Apeninach, Beata czy Loteria. Dużą popularnością cieszyła się również operetka Małżeństwo przy latarniach, skomponowana przez Leopolda Matuszyńskiego. Operetki polskie, pomimo wcześniejszych tryumfów i zainteresowania widzów, dziś są gatunkiem martwym i żaden twórca nie podejmuje się ich komponowania.

słynne operetki

Czym najbardziej różnią się opery od operetki moim zdaniem?

Opera a operetka to dwa zupełnie odmienne gatunki. Choć można mówić o czasach, w których największe tryumfy odnosiła operetka tytuły dzieł operowych budzą dziś znacznie większe zainteresowanie. Moim zdaniem największa różnica polega na charakterze treści, ukazywanych w tych dwóch gatunkach. Z jednej strony mamy do czynienia ze wzniosłymi ideałami i powagą sytuacji, z drugiej natomiast z problemami, na które można popatrzeć z przymrużeniem oka. Dla wszystkich tych, którzy poszukują rozrywki i humoru rozwiązaniem będzie operetka arie operowe to z kolei najlepszy pomysł dla tych, którzy w sztuce szukają nieco patosu oraz historii, opartej na wzniosłym przesłaniu i poważnej tematyce.

1 komentarz do “Czym się różni opera od operetki?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

5 × pięć =