Strona główna » Rękawice bokserskie – jaki rozmiar wybrać i jak dobrać rękawice?

Rękawice bokserskie – jaki rozmiar wybrać i jak dobrać rękawice?

jak dobrać rozmiar rękawic bokserskich

Rozpoczynając przygodę z boksem stajemy przed różnymi wątpliwościami. Jedną z nich jest z pewnością jak dobrać rozmiar rękawic bokserskich, by były one komfortowe, a zarazem spełniały powierzone im funkcje. Dziś postaramy się odpowiedzieć na to pytanie i rozwiać nieco wątpliwości, dotyczących sprzętu, przeznaczonego do jednego z najpopularniejszych sportów walki.

Rękawice bokserskie

Rękawice bokserskie to niezwykle ważny element wyposażenia dla wszystkich osób, uprawiających amatorsko lub zawodowo ten rodzaj sportu. Wbrew pozorom rękawica bokserska to nie tylko sportowy gadżet, mający komponować się z wyglądem i oddawać preferencje estetyczne właściciela. Rękawice mają dawać poczucie bezpieczeństwa i chronić przed groźnymi urazami. Nie trudno sobie wyobrazić, że do takich właśnie dochodziłoby wyjątkowo często, gdyby walki odbywały się bez profesjonalnych ochraniaczy dłoni.

Rękawica bokserska amortyzuje również zadawane ciosy, nie tylko w okolice rąk, ale również i pozostałych części ciała. Pięściarz często zasłania twarz czy głowę, dzięki czemu uderzenie traci impet i siłę. Wszystko to jest możliwe tylko wówczas, gdy wiemy, jak dobrać rozmiar rękawic bokserskich. Źle dobrana rękawica nie tylko powoduje dyskomfort, ale również obniża bezpieczeństwo, zwiększając ryzyko urazu.

Boks pod względem doboru akcesoriów nie różni się więc od innych sportów. W piłce nożnej chociażby należy wiedzieć, jak dobrać rozmiar rękawic bramkarskich czy też jakie rękawice bramkarskie dla 7 latka będą najlepsze. W sportach walki natomiast rozmiarówka rękawic powinna być również dopasowana, niezależnie od wieku i poziomu zaawansowania boksera.

jak zmierzyć rozmiar rękawic bokserskich

Jak dobrać rękawice bokserskie?

Zakup akcesoriów do sportów walki powinien opierać się na dwóch najważniejszych kwestiach. Jedną z nich jest rozmiar rękawic bokserskich, drugą z kolei ich waga. To właśnie na drugi aspekt trzeba zwrócić szczególną uwagę. Jeśli chodzi o rękawice bokserskie waga powinna współgrać z wagą ich właściciela. I tak rozmiar rękawiczek dla dzieci powinien odpowiadać ich wadze. Jeśli jest ona niższa, niż 45 kg, warto zainwestować w produkt, który wazy 6 uncji. Kolejne wskaźniki to 8, 10 i 12 uncji, aż do 14-16 uncji dla osób, których waga przekracza 90 kg.

Wybierając rękawice bokserskie, warto również zwrócić uwagę na materiał, z którego zostały wykonane. Dużą wytrzymałością cieszą się z pewnością te, które zrobione zostały ze skóry naturalnej. Należy również wziąć pod uwagę rodzaj treningu, który preferujemy. Ci, którzy wolą samotność na ringu, powinni pomyśleć nad zakupem rękawic, które będą zapinane na rzepy, dzięki czemu będzie to można zrobić samodzielnie. Profesjonaliści z kolei stawiają na rękawice sznurowane, choć w tym przypadku druga osoba musi pomóc w ich ubieraniu.

jak zmierzyć rozmiar rękawic

Jak dobrać rozmiar rękawic bokserskich?

Rozmiary rękawic bokserskich są różne, podobnie jak różna jest nasza waga i budowa ciała. Odpowiedni dobór pozwoli zachować komfort w trakcie użytkowania, a jednocześnie uchroni przed ciężkimi urazami. To, jak zmierzyć rozmiar rękawic bokserskich, jest równie ważne jak chociażby jak zmierzyć rozmiar rękawic bramkarskich. Dlaczego? Bo często to właśnie z pozoru banalne akcesoria wpływają na jakość ataku czy obrony i determinują działania sportowców. Zbyt duże, zsuwające się z rąk rękawice z pewnością nie przyczynią się do ich sukcesu, podobnie z ciasnymi, uwierającymi akcesoriami.

Wybierając rękawice warto znać międzynarodowy skrót oz, który określa ich wagę. Oznacza on dokładnie ilość uncji, o których była już mowa nieco wcześniej. 1 oz oznacza dokładnie 28,4 grama. 12 oz kg to będzie 0,34 kg, a więc 340 g. Rozmiary rękawic męskich, damskich czy dziecięcych nie są podawane w powszechnej rozmiarówce S, M, L czy XL. Rozmiar oznaczany jest bowiem w uncjach (oz) i to właśnie w nich stworzona została oficjalnie obowiązująca tabela rozmiarów rękawic. Jak zmierzyć rozmiar rękawic bokserskich? Przede wszystkim należy zacząć od stanięcia na wadze. W oparciu o te dane wybiera się rękawice bokserskie oz dopasowując do liczby kilogramów, które wskazuje licznik. Przyjmuje się powszechnie, że rozmiar rękawic rośnie z ich wagą, czyli im większa waga, tym większy rozmiar, choć nie jest to oficjalna klasyfikacja.

rękawice bokserskie oz

Jaki rozmiar rękawic dla dziewczyny?

Rozmiarówka rękawic dobierana jest niezależnie od płci. Jak już zostało wspomniane, jeśli chodzi o rękawice bokserskie rozmiary zależą przede wszystkim od wagi sportowca. Kobiety na ogół są lżejsze od mężczyzn, przez co rozmiarówka rękawic będzie również mniejsza.

W każdym przypadku zakup rękawic warto rozpocząć od poznania swojej dokładnej wagi. Dopiero w oparciu o te dane można podejmować próby zakupu tak ważnych akcesoriów. Jest to zupełnie inna technika, niż w momencie wątpliwości, jaki rozmiar rękawic bramkarskich wybrać. Dlaczego? Bo w przypadku boksu należy po prostu stanąć na wadze, a jak sprawdzić rozmiar rękawic bramkarskich? Tutaj trzeba już dokładnie zmierzyć dłoń i skorzystać z tabeli rozmiarów. Różnica jest więc kolosalna, niezależnie od płci i wieku.

rękawice bokserskie waga

Jakie rękawice bokserskie dla początkującego?

Boks trening techniczny czy obwodowy, w zależności od preferencji, wymaga wiele zaangażowania i pasji. Osoby, które dopiero rozpoczynają przygodę z tym sportem, nie muszą od razu inwestować w najlepsze, a zarazem najdroższe rozwiązania. Wystarczą rękawice ze średniej półki, by przekonać się, czy zostaniemy w tym sporcie na dłużej, czy jest on tylko chwilowym zainteresowaniem. Można wybrać np. rękawice ze skóry syntetycznej, mniej trwałej, ale również spełniającej powierzone im funkcje. Początkowo treningi nie będą z pewnością bardzo intensywne, a rozwiązanie to pozwoli zaoszczędzić nieco gotówki. Rozpoczynając przygodę boksem, należy wybrać również rękawice na rzepy, które będziemy mogli założyć samodzielnie, w zależności od potrzeb. O tym, że ważna jest również wiedza na temat tego, jak dobrać rozmiar rękawiczek zostało już sporo powiedziane.

rozmiar rękawic bokserskich

Jak dobrać rękawice bokserskie dla dziecka?

Rozmiary rękawiczek dla dzieci również nie są ujmowane w przyjętą powszechnie rozmiarówkę (S, M, L itd.). Tak więc rękawice bramkarskie dla 10 latka wymagają dokonania odpowiednich pomiarów dłoni, zaś jeśli chodzi o rękawice bokserskie rozmiar dobiera się stając na wadze i porównując kilogramy z odpowiednia tabelą. Dla dzieci, które na ogół ważą mniej niż 45 kg, wybieramy produkt o wadze 6 uncji. Będzie to idealne rozwiązanie, które sprawdzi się zarówno u chłopców, jak i u dziewczynek, zainteresowanych sportami walki.

rozmiarówka rękawic

Jak prać rękawice bokserskie?

Odpowiedź jest jedna: nie prać w ogóle. Pranie w pralce, a nawet pranie ręczne może zniszczyć wypełnienie i uszkodzić ich zewnętrzną warstwę. Jak więc dbać o rękawice? Należy przecierać je ściereczką po każdym treningu, stosować owijki bokserskie lub też rękawice wewnętrzne oraz specjalne preparaty, pozwalające wysuszyć rękawice po każdym treningu. Na rynku dostępne są również odświeżacze i neutralizatory nieprzyjemnego zapachu.

tabela rozmiarów rękawic bokserskich

Ile kosztują rękawice bokserskie?

Cena rękawic bokserskich zależy od kilku czynników, np. od materiału zewnętrznego. Jak wiadomo, skóra naturalna jest znacznie droższa od syntetycznej. Aby kupić rękawice dobrej jakości, należy zainwestować min. 200 zł, choć dostępne są oczywiście znacznie tańsze egzemplarze. Modele ze skóry naturalnej kosztują do 500 zł.

1 komentarz do “Rękawice bokserskie – jaki rozmiar wybrać i jak dobrać rękawice?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

1 × 2 =