Strona główna » Planujesz remont? Sprawdź, kiedy warto wynająć kontener na gruz i odpady budowlane

Planujesz remont? Sprawdź, kiedy warto wynająć kontener na gruz i odpady budowlane

Remonty, budowy i inne prace związane z wytworzeniem odpadów budowlanych często wymagają wsparcia osób trzecich. W wywozie gruzu budowlanego oraz pozostałości materiałów budowlanych warto zdać się na pomoc firm profesjonalnie zajmujących się odbiorem tzw. trudnych śmieci. Kiedy warto skorzystać z takich usług i jak wynająć kontenery na gruz?

Gdzie wyrzucać odpady poremontowe?

Odpady poremontowe to grupa śmieci powstających w trakcie prac budowlano-wykończeniowych w domu lub mieszkaniu. Należą do niej m.in. gruz czysty (pokruszone fragmenty betonowych konstrukcji, ceramiki budowlanej, dachówek, tynków) oraz zmieszane odpady budowlane, czyli opakowania po farbach, zaprawach, części instalacji, armatura, płytki i glazura, płyty gipsowo-kartonowe, potłuczone szyby i okna oraz tworzywa sztuczne czy drewno.

Wymienionych odpadów budowlanych nie można wyrzucać do domowego śmietnika. Jednym ze sposobów pozbycia się zalegającego po remoncie gruzu jest oddanie go do PSZOK-a, czyli Punktu Selektywnego Składowania Odpadów. Takie miejsca działają w obrębie gmin i nieodpłatnie przyjmują odpady, ale tylko w pewnej, niewielkiej ilości. Przy budowie lub remoncie na dużą skalę korzystniejszym rozwiązaniem jest wynajęcie kontenera na odpady budowlane.

Co obejmuje usługa wywozu gruzu?

Kontenery we Wrocławiu i okolicy może zamówić każdy, kto prowadzi prace remontowe przyczyniające się do wytworzenia odpadów budowlanych. Firmy, które świadczą usługi wywozu gruzu, dostarczają wybrany pojemnik w ustalone miejsce na czas uzgodniony z klientem. Po upływie umówionego terminu kontenery na odpady budowlane są odbierane, a śmieci poremontowe przekazywane w bezpieczny sposób do utylizacji lub recyklingu.

Firmy specjalizujące się w wynajmie kontenerów na gruz obsługują zarówno klientów prywatnych, jak i firmy z branży budowlanej, produkcyjnej czy przemysłowej. W takiej sytuacji odbiór odpadów odbywa się zgodnie z wymogami ewidencji BDO, a wywóz potwierdza Karta Przekazania Odpadów (KPO).

Gdzie zamówić kontener na gruz?

Wywóz gruzu w Smolcu i innych miejscowościach w pobliżu Wrocławia oferuje firma Skiprex, która świadczy usługi 7 dni w tygodniu. Kontenery na odpady budowlane można zamówić telefonicznie – wszystkie dane do kontaktu są podane na stronie internetowej firmy. Po złożeniu zamówienia na wybrany pojemnik w 99% przypadków jeszcze tego samego dnia zostaje on dostarczony w umówione miejsce.

Jaki rodzaj kontenera na odpady budowlane wybrać?

Firma Skiprex oferuje różne rodzaje kontenerów, których rodzaj i pojemność można dopasować do wielkości prac remontowych (ilości wytwarzanych odpadów) oraz typu odpadów budowlanych. Najpopularniejsze warianty gabarytowe przy remoncie domu lub mieszkania to: 2,5 m³, 5 m³ i 10 m³. Na potrzeby firm i większych inwestycji budowlanych można zamówić kontener gromadzący nawet do 36 m³ gruzu lub odpadów.

Wybór pojemnika ma duże znaczenie w procesie dalszej utylizacji odpadów budowlanych. Gruz czysty w większości może zostać poddany recyklingowi, jeśli w czasie remontu ustawimy oddzielny kontener dedykowany temu rodzajowi odpadów. Pozostałe warianty pojemników służą m.in. składowaniu:

  • zmieszanych odpadów budowlanych,
  • zmieszanych odpadów opakowaniowych,
  • odpadów wielkogabarytowych,
  • odpadów produkcyjnych i przemysłowych,
  • odpadów niebezpiecznych,
  • odpadów sezonowych,
  • innych odpadów niż śmieci komunalne.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

dziesięć + 17 =