Strona główna » Jaki chleb jest najzdrowszy i najmniej kaloryczny na diecie?

Jaki chleb jest najzdrowszy i najmniej kaloryczny na diecie?

Większość z nas nie wyobraża sobie dnia bez kanapki. Chleb stanowi podstawę śniadań, ale często również i innych posiłków, jak np. kolacja. Ci, którzy chcą zrzucić kilka zbędnych kilogramów i uzyskać wymarzoną sylwetkę z pewnością chcieliby wiedzieć, jaki chleb jest najzdrowszy i najmniej kaloryczny? Dziś postaramy się udzielić odpowiedzi na to pytanie.

Pieczywo na diecie odchudzającej

Chleb a dieta to dwa słowa, które niestety rzadko idą dziś w parze. Dlaczego? Bo współczesny chleb nie ma za wiele wspólnego z dawnymi bochenkami, wypiekanymi z najlepszych składników według tradycyjnych przepisów. Dziś kromka chleba składa się na ogół z białej mąki, która zostaje poddana procesowi oczyszczania, tracąc przy tym ważne wartości odżywcze, a zyskując sporą ilość pustych kalorii.

Wbrew pozorom jednak ci, którzy zdecydowali się przejść na dietę, by zrzucić nieco zbędnych kilogramów wcale nie muszą rezygnować z pieczywa. Wprost przeciwnie, bo to właśnie w nim zawarty jest błonnik, wspomagający proces trawienia. Pieczywo na diecie odgrywa więc bardzo istotną rolę, choć warto wybrać to zdecydowanie najlepsze. Przed rozpoczęciem odchudzania trzeba więc dowiedzieć się, jaki chleb jest najzdrowszy i najmniej kaloryczny, by móc cieszyć się szybkimi efektami w dążeniu do smukłej sylwetki.

chleb na zakwasie kalorie

Niskokaloryczny i zdrowy chleb na diecie

Czy chleb jest zdrowy? To pytanie z pewnością zadają sobie wszyscy ci, którzy planują przejście na dietę. Wielu osobom wydaje się, że zdrowe chleby odeszły do przeszłości wraz z wprowadzeniem do przepisów polepszaczy smaku i sztucznych konserwantów. Jak się okazuje, zdrowe i mało kaloryczne chleby w dalszym ciągu znaleźć można na sklepowych półkach. Trzeba tylko wybierać je świadomie, w oparciu o rzetelną wiedzę.

Kaloryczność chleba zależy bowiem od mąki, użytej do jego wypieku. Warto więc wybrać tą najlepszą, by zdrowe pieczywo na stałe zagościło w naszej diecie. Poszukując więc odpowiedzi na pytanie, który chleb jest najzdrowszy, warto przede wszystkim przyjrzeć się produktom, które zostały użyte do jego wypieku. Długa lista składników zdecydowanie wyklucza produkt z grona zdrowych i niskokalorycznych. Tylko prosty skład i mało kaloryczne mąki są gwarantem satysfakcjonujących efektów diety.

chleb pełnoziarnisty wartości odżywcze

Top 5 zdrowych niskokalorycznych pieczyw!

Najzdrowszy chleb na diecie to taki, który dostarcza organizmowi niezbędnych składników odżywczych czy błonnika, bez pustych kalorii i chemicznych dodatków. Jaki chleb na odchudzanie wybrać? Zapoznaj się z naszymi propozycjami i znajdź swój ulubiony smak.

Chleb żytni

Chleb żytni na diecie to zdecydowanie dobry pomysł. Jest on wypiekany z grubo mielonych i ciemnych ziaren. To najzdrowsze pieczywo, które jest źródłem wielu cennych wartości odżywczych, takich jak chociażby białka, witaminy, substancje mineralne czy aminokwasy. Chyba nikt nie ma już wątpliwości, czy chleb żytni jest zdrowy. Badacze udowodnili ponadto, że osoby zjadające na śniadanie zdrowy chleb żytni znacznie dłużej odczuwały sytość niż te, które sięgnęły po pieczywo pszenne.

Chleb razowy

Pieczywo dietetyczne często kojarzone jest również z ciemniejszą barwą. Należy jednak uważać, gdyż producenci, dla zmylenia potencjalnych kupujących, barwią pieczywo karmelem. Niskokaloryczny chleb o charakterystycznym zabarwieniu to pieczywo razowe, polecane nie tylko osobom odchudzającym się, ale również diabetykom czy tym, którzy zmagają się z nadciśnieniem czy chorobami układu krążenia. Jest on wypiekany z nieoczyszczonej mąki. Zawiera wiele cennych węglowodanów złożonych i witamin. Jest również cennym źródłem błonnika.

Chleb pełnoziarnisty

Niskokaloryczne pieczywo to również pieczywo pełnoziarniste. Zawiera ono w swoim składzie np. otręby, nasiona, kminek i pełne ziarna. Jeśli chodzi o chleb pełnoziarnisty wartości odżywcze to przede wszystkim białka, węglowodany i błonnik.  Jest on również źródłem magnezu, żelaza i cynku oraz wielu witamin. To dobry chleb na odchudzanie, gdyż przyśpiesza metabolizm, co ułatwia zrzucenie zbędnych kilogramów. Również z tej mąki produkowany jest zdrowy chleb tostowy.

Chleb wypiekany na zakwasie

Sięgając po chleb na zakwasie kalorie spożywanego posiłku będą z pewnością znacznie niższe, niż w przypadku chleba wypiekanego przy użyciu drożdży. To właśnie na takim rozwiązaniu powinien opierać się każdy przepis na zdrowy chleb. Wspomaga on proces trawienia, zapobiega zaparciom i stanowi dobre uzupełnienie diety odchudzającej.

Chleb graham

Czy chleb graham na diecie jest dobrym wyborem? Zdania są podzielone. Mąka graham to mąka pszenna, choć bardzo grubo mielona. To jeden z najzdrowszych i najmniej kalorycznych chlebów, gdyż jest w małym stopniu przetworzony. Chleb graham posiada mniejszą gęstość kaloryczną. Jest dodatkowo bardzo bogaty w błonnik i zmniejsza uczucie głodu. To pieczywo niskokaloryczne, godne polecania wszystkim tym, którzy zmagają się z otyłością i problemami, które z niej wynikają.

Niskokaloryczny chlebek wasa

Jeśli chodzi o pieczywo chrupkie kalorie w jednej kanapce są na bardzo niskim poziomie. Czy waza chleb jest zdrowy? I tak i nie. Z jednej strony to pieczywo wysoko przetworzone, które omijać powinni np. diabetycy. Co więcej, zjedzenie jednej kanapki nie zaspokoi głodu, a liczba kalorii w 100 g produktu zdecydowanie rośnie. Dlaczego więc pieczywo to bywa reklamowane jako zdrowy fit chleb? Bo jedna kanapka zawiera mało kalorii, będąc przy okazji źródłem witamin, minerałów i niezbędnego w diecie błonnika.

jaki chleb jest najzdrowszy i najmniej kaloryczny

Zdrowy, żytni chleb na zakwasie

Najmniej kaloryczna mąka to z pewnością mąka żytnia. Nic dziwnego, że za najzdrowszy chleb uchodzi ten, który pieczony jest z mąki żytniej na zakwasie. Wiele osób uważa również, że to nie tylko najmniej kaloryczne pieczywo, ale również najlepsza odpowiedź na pytanie, jaki chleb jeść na diecie. Wspomaga on przemianę materii, obniża cholesterol, utrzymuje poczucie sytości znacznie dłużej, niż np. chleb graham zdrowy nawyk, polegający na spożywaniu chleba żytniego na zakwasie pomaga zrzucić kilogramy i stanowi najlepsze rozwiązanie problemu jakie pieczywo jest najzdrowsze.

który chleb jest najzdrowszy

Czy podczas odchudzania można jeść chleb?

Chleb na diecie wcale nie jest zabroniony. Wprost przeciwnie, stanowi on źródło cennych wartości odżywczych i witamin oraz błonnika, którego nie może zabraknąć w racjonalnym odżywianiu. Warto jednak sięgać po jak najzdrowszy chleb, by efekty były szybkie i satysfakcjonujące. Piramida żywienia nie pozostawia wątpliwości, że produktów zbożowych nie można wykluczyć z codziennego jadłospisu. Chleb warunkuje dobre trawienie, wpływa na koncentracje, a nawet zapobiega niektórym nowotworom. Dlatego też nie warto z niego rezygnować. Współcześnie rynek obfituje w różnego rodzaju produkty, należy więc sięgnąć po najmniej kaloryczny chleb, który pomoże w walce ze zbędnymi kilogramami i dostarczy wartości odżywczych, niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania organizmu.

najmniej kaloryczna mąka

Ile pieczywa jeść na diecie?

Ważnym pytaniem jest nie tylko jaki chleb na diecie wybrać, ale również w jakich ilościach można go spożywać? Zależy to w dużej mierze od indeksu glikemicznego posiłku. Dla przykładu, jeśli chodzi o pieczywo wasa indeks glikemiczny może być bardzo różny, w zależności od gatunku, który wybierzemy. Warto również brać pod uwagę węglowodany. Jeśli chodzi o chleb razowy węglowodany w jednej kanapce wynoszą niespełna 18 g. Jeśli sięgamy z kolei po chleb tostowy zdrowy nawyk to wybór produktu pełnoziarnistego. Przyjmuje się, że będąc na diecie można spożywać 3 kanapki w ciągu dnia.

najzdrowszy chleb na diecie

Chleb żytni czy razowy na odchudzanie?

Jaki chleb najzdrowszy jest dla tych, którzy chcą zrzucić kilka zbędnych kilogramów? Z pewnością powinni oni sięgnąć po chleb razowy, bo jest on przygotowywany z mąki niskokalorycznej, stanowiąc jednocześnie źródło cennych substancji. Ma on jednak dość specyficzny smak, który może być nie do zaakceptowania przez wiele osób. Te z kolei mogą sięgać po chleb żytni, ceniony przez dietetyków na całym świecie. Nieco gorszym wyborem jest chleb tostowy pełnoziarnisty Biedronka i inne popularne sklepy wychodzą jednak naprzeciw potrzebom klientów, wypuszczając na rynek produkty zdrowe, nadające się również dla osób, będących na diecie redukcyjnej.

1 komentarz do “Jaki chleb jest najzdrowszy i najmniej kaloryczny na diecie?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

czternaście + 13 =