Strona główna » Terapia małżeńska – jakie są jej cele?

Terapia małżeńska – jakie są jej cele?

Niemal w każdym związku małżeńskim dochodzi do kryzysów lub kłótni. To zupełnie naturalne zjawisko, wpisane w romantyczną relację partnerską, które w wielu przypadkach nie powinno być powodem do obaw. Problem pojawia się jednak, gdy konflikty stale narastają, stają się centralną osią relacji i prowadzą do osłabienia uczuć między małżonkami, a para nie jest w stanie sobie z nimi poradzić samodzielnie. Jeśli dojdzie do takiej sytuacji, warto zdecydować się na terapię dla par. Wyjaśniamy, jakie są jej główne cele i założenia oraz kto może z niej skorzystać.

Co ma na celu terapia małżeńska?

Terapia małżeńska to forma psychoterapii przeznaczona dla małżonków i par pozostających w związku (https://adampiotrowskipsycholog.pl/terapia-malzenska/). Jej podstawowym zadaniem jest wyprowadzenie pary ze spirali wzajemnym zarzutów i zastąpienie ich zrozumieniem psychologicznych mechanizmów stojących za problemem w relacji romantycznej. Dzięki takiej wiedzy stopniowo buduje się wzajemna tolerancja i na tej podstawie para jest w stanie zacząć wypracowywać mechanizmy, które pomogą ów problem rozwiązać. W jej trakcie partnerzy z pomocą terapeuty poznają sposoby skutecznej komunikacji, która bardzo często okazuje się być podłożem konfliktów, a jednocześnie uczą się na nowo budować atmosferę poszanowania, zaufania i porozumienia między sobą. Warto dodać, że terapia dla par, mimo, iż skupia się głównie na samej relacji romantycznej między osobami, ma również na celu skłonić pary do refleksji nad własnymi zachowaniami, uczuciami i myślami, w tym analizy, dlaczego w danej sytuacji reagują w ten, a nie inny sposób. Dlatego w terapii dla par wysoką skutecznością wykazuje się terapia schematów i nurt psychoterapii poznawczo-behawioralnej (CBT). Komunikacja i budowanie samoświadomości partnerów mają duże znaczenie w całym procesie terapeutycznym, gdyż pozwala partnerom nazywać i rozpoznawać potrzeby swoje i drugiej osoby i zminimalizować ilość i siłę niejasnych sygnałów.

W jakich jeszcze sytuacjach można skorzystać z terapii małżeńskiej?

Warto zaznaczyć, że na terapię dla par (https://adampiotrowskipsycholog.pl/) mogą zgłosić się nie tylko pary w kryzysie, ale także te, które zwyczajnie chcą poprawić jakość życia w związku i wprowadzić do niego pozytywne zmiany. Pamiętajmy, że relacja nieustannie ewoluuje, podobnie jak każdy z partnerów. To dlatego tak często ludzie zarzucają sobie wzajemnie, że kiedyś było inaczej. W każdym wypadku terapia par pozwala uwrażliwić się na potrzeby współmałżonka oraz wyeliminować zachowania, które w przyszłości mogłyby doprowadzić do poważnych konfliktów. Niekiedy partnerzy decydują się na nią nawet w trakcie rozwodu czy rozstania. Okazuje się wówczas przydatna w ostudzeniu negatywnych emocji, wejścia na ścieżkę konstruktywnego dialogu i ustabilizowania relacji.

Należy podkreślić, że aby terapia małżeńska miała sens, oboje partnerów musi tego chcieć. Nie każdy związek da się odbudować, co nie oznacza jednak, że nie warto próbować! Zwłaszcza, że doświadczenia terapeutów jasno dowodzą, że skuteczność profesjonalnie poprowadzonej terapii małżeńskiej jest wysoka, nawet w przypadku par, które nie dają sobie początkowo wielkich szans na powodzenie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

dwa × 5 =