Strona główna » Nowe przepisy dotyczące placów zabaw dla dzieci

Nowe przepisy dotyczące placów zabaw dla dzieci

Od pierwszego sierpnia 2024 wchodzą nowe przepisy, które obejmują między innymi place zabaw. Nowe rozporządzenie określa takie kwestie, jak wysokość i szerokość ogrodzenia, wyposażenia, czy reguluje kwestie odbiorów i kontroli takich miejsc. Wprowadzone przepisy mają zwiększyć bezpieczeństwo, ułatwić dostęp osobom niepełnosprawnym i poprawić dostępność. Sprawdź, co się już wkrótce zmieni.

Zmiana przepisów – kto powinien o nich wiedzieć?

Każda nowelizacja ustawy czy wprowadzanie nowych przepisów wiąże się z koniecznością aktualizacji swojej wiedzy. Bez znajomości odpowiednich norm prawa budowlanego można popełnić wiele błędów, których naprawa może kosztować wiele pieniędzy. Dobrym rozwiązaniem są specjalne kursy i warsztaty, dzięki którym można być na bieżąco z wprowadzanymi nowelizacjami. Szkolenie dotyczące wprowadzenia istotnych zmian w kwestii tworzenia placów zabaw organizuje SBM – Centrum Szkolenia Ustawicznego https://sbm-szkolenia.pl/. Zajęcia są skierowane głównie do zarządców, administratorów, właścicieli placów zabaw, skateparków, wodnych placów zabaw itd., a także zarządców i administratorów nieruchomości, inspektorów przeprowadzających kontrole placów zabaw, inwestorów, projektantów i architektów, dyrekcji przedszkoli i szkół, jak też osób odpowiedzialnych w urzędach miejskich za utrzymanie placów zabaw w dobrym stanie. Skontaktuj się z SBM – Centrum Szkolenia Ustawicznego i zapisz się na szkolenie! Zobacz więcej informacji na temat organizowanych szkoleń https://sbm-szkolenia.pl/artykuly/.

Co zmieniają nowe przepisy?

Rozporządzenie wprowadza warunek ogrodzenia placów zabaw dla dzieci. Według przepisów jego wysokość nie może być mniejsza niż 1,0 m, a furtka powinna mieć szerokość co najmniej 1,2 m. Zgodnie z przepisami plac zabaw musi być odgrodzony od drogi, ulicy, parkingu lub ciągu pieszo-jezdnego. Dopuszczalne jest stworzenie ogrodzenia za pomocą żywopłotu – dotyczy to placów zabaw przy szkołach, przedszkolach lub na terenie małych, zamkniętych osiedli.

W Polsce obowiązuje również norma PN-EN 1176, co oznacza, że każdy nowopowstały plac zabaw oraz nawierzchnia muszą być poddane odpowiedniej kontroli jeszcze przed oddaniem go do użytku. Procedurę wykonuje niezależna od inwestora i wykonawcy osoba – potrzebne będzie wykonanie badania amortyzacji wg PN-EN 1177. Dodatkowo każdy plac zabaw trzeba będzie poddać kontroli rutynowej (wzrokowej), funkcjonalnej oraz raz w roku głównej.

Zmiana odnośnie placów zabaw dotyczy także powierzchni, uzależnionej od ilości mieszkań na danym osiedlu. Obowiązuje jedynie nowopowstałe miejsca, tych już istniejących nie trzeba przebudowywać.

  • 1 m² na każde mieszkanie, jeżeli w budynku lub zespole budynków jest od 21 do 50 mieszkań,
  • 50 m² – w przypadku gdy w budynku lub zespole budynków znajduje się od 51 do 100 mieszkań,
  • 0,5 m² na każde mieszkanie – od 101 do 300 mieszkań,
  • 200 m² – powyżej 300 mieszkań.

Warto pamiętać, że rozporządzenie w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie obejmuje również szereg innych przepisów, które już weszły w życie. Jeżeli jeszcze nie zaktualizowałeś swojej wiedzy, to warto zrobić to właśnie teraz!

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

siedemnaście + dwanaście =