Najczęstsze mity dotyczące wymiany oleju. Czy wierzysz w któryś z nich?

Wymiana oleju w samochodzie jest absolutną koniecznością. Silnik to serce samochodu i to właśnie dzięki niemu pojazd może się poruszać, spełniając swoją funkcję. Wokół wymiany oleju w aucie narosło jednak sporo mitów, począwszy od częstotliwości jego wymiany po fakt, jak bardzo jest to kosztowe. Rozwiejmy te wątpliwości, by nie narażać Cię na dodatkowe wydatki, związane z nieterminową lub niepoprawną wymianą oleju.
Wymiana oleju – mity, które spotykamy najczęściej
Ilu fachowców, tyle opinii. Tak w skrócie można opisać przyczynę, przez którą rodzą się mity wokół takich czynności, jak wymiana oleju w samochodzie. Warto pamiętać też o tym, że zwykli kierowcy bez wykształcenia mechanicznego również uważają się za specjalistów i to właśnie od nich najczęściej pochodzą informacje, które urastają do rangi mitów. Zatem w przypadku tak drogich rzeczy, jak samochody, warto zaufać specjalistom. Dlaczego? Bo olej silnikowy jest niezwykle ważny. To on odpowiada za odpowiednie „nawilżanie” tych elementów, które bez niego ocierałyby się o siebie i szybko niszczyły silnik. Z czasem jednak coraz bardziej zabrudzony olej zbiera coraz mniej szkodliwych substancji i ma coraz mniejszą zdolność smarowania. Zatem stanowi ryzyko zatarcia się silnika.
Oto mity związane z wymianą oleju, które krążą najczęściej:
- Wystarczy wymieniać olej co 20–30 tysięcy kilometrów;
- W nowych samochodach należy wymienić olej już po tysiącu kilometrów;
- Wymiana oleju jest bardzo droga, dlatego lepiej robić to jak najrzadziej;
- Lepiej wymienić olej samodzielnie, niż płacić za to mechanikowi.
Rozprawmy się z nimi, zanim zadziałają na Twoją szkodę!
Mit o wymianie oleju 1: „Wystarczy wymieniać olej co 20-30 tysięcy kilometrów”
Cóż… Częstotliwość wymiany oleju zależy od wielu czynników, które stanowią podpowiedź co do tego, jak szybko olej się zużywa. Oczywiście związane jest to z warunkami użytkowania samochodu.
- Jeśli często jeździsz po mieście, nie dogrzewasz silnika, w dodatku obciążasz samochód dużym załadunkiem lub przyczepą (np. busy) – konieczność wymiany oleju może nastąpić już po 10–15 tysiącach kilometrów.
- Jeśli jeździsz samochodem bez obciążenia i najczęściej po trasach szybkiego ruchu – jeden olej silnikowy wystarczy na 15–20 tysięcy kilometrów.
- Istnieją oleje „long-life”, których producenci twierdzą, że odpowiednio działają nawet przez 40 tysięcy kilometrów. Jednak poszczególne marki samochodowe i tak zalecają wymianę oleju nie rzadziej niż co 20 tysięcy kilometrów.
- Jeśli jeździsz bardzo mało i Twój samochód nie robi nawet kilku tysięcy kilometrów rocznie – olej i tak należy wymienić po roku użytkowania.
Mit 2: „W nowych samochodach należy wymienić olej już po tysiącu kilometrów”
Zapewne to wyjątkowa dbałość użytkowników nowych aut, jednak na szczęście nie ma konieczności wymiany oleju silnikowego już po tysiącu kilometrów. Procesy produkcyjne samochodów oraz substancje smarujące nowych silników są już rozwinięte na tyle, że samochód może przejechać określony przez producenta interwał (np. 10–15 tysięcy kilometrów). Nie zmienia to faktu, że lepiej – przez pierwszych kilkaset kilometrów – niepotrzebnie nie forsować zimnego silnika i jeździć maksymalnie poprawnie.
Mit 3: „Wymiana oleju jest bardzo droga, dlatego lepiej robić to jak najrzadziej”
Są dwa powody, dla których to stwierdzenie należy uznać za mit.
1) Koszt wymiany oleju zaczyna się już od kilkudziesięciu złotych. Droższa jest wymiana oleju w autoryzowanych stacjach, jednak jeśli zależy Ci na pełnym bezpieczeństwie i tym, aby Twoim samochodem zajęli się specjaliści określonej marki – warto się tam udać.
2) Wymiana oleju to najczęściej czynność, która w nowych samochodach pozwala utrzymać fabryczną gwarancję samochodu. Najczęściej wynosi ona 2 lata, w przypadku niektórych marek 3 lata, a czasem nawet 7 lat, jeśli wziąć pod uwagę jeden z popularnych koreańskich koncernów. Warunkiem są regularne wizyty w ASO. Jeśli przez brak wymiany oleju gwarancja przepadnie, a następnie wydarzy się usterka, którą można by było w jej ramach usunąć bezkosztowo – użytkownik samochodu jest stratny więcej, aniżeli kilkaset złotych.
Mit 4: „Lepiej wymieniać olej samodzielnie, niż płacić za to mechanikowi”
Prawdą jest, że większości ludzi – zwłaszcza użytkowników samochodów – nie stać na tanie rzeczy. Kiepska jakość produktów lub kiepska robocizna zazwyczaj generują podwójne koszty, bo finalnie trzeba zapłacić specjaliście za naprawę tego, co sami popsuliśmy. Jeśli zatem nie masz specjalistycznej wiedzy, to dla bezpieczeństwa swojego samochodu udaj się do mechanika, dla którego wymiana oleju nie powinna być problemem. Płacisz nie tylko za olej i robociznę, ale również za własny spokój i pewność, że wszystko zostało zrobione jak należy.
Mechanik dysponuje odpowiednią wiedzą i odpowiednim sprzętem. Wbrew pozorom, wymiana oleju wcale nie jest tak prostym procesem, a nieodpowiednie jej wykonanie może przysporzyć użytkownikowi samochodu szybkich i bardzo kosztownych problemów. Po samodzielnej wymianie pozostaje jeszcze kwestia odpowiedniego zutylizowania przepracowanego oleju.
Aby obniżyć koszty wymiany środka smarującego u mechanika, można samodzielnie dostarczyć mu odpowiedni, dopasowany do silnika olej – wówczas ponosi się tylko koszty robocizny.
Lepiej nie ulegać mitom, tylko dawać wiarę zaleceniom specjalistów. Dzięki temu samochód będzie służył dłużej i sprawniej. Nie olewaj tematu oleju – wejdź na nocar.pl, wybierz olej silnikowy dla swojego auta (pomoże Ci w tym wygodna wyszukiwarka) i zadbaj o samochód tak, aby służył Ci niezawodnie i bezawaryjnie. W naszej ofercie znajdziesz również inne płyny eksploatacyjne, a także filtry, akcesoria i części samochodowe.
Źródło zdjęć: nocar.pl, shutterstock.com