Strona główna » Jak zmieniała się istota małżeństwa na przestrzeni wieków?

Jak zmieniała się istota małżeństwa na przestrzeni wieków?

Według polskiego prawa małżeństwem określa się związek mężczyzny i kobiety, którzy w obecności kierownika urzędu stanu cywilnego złożą zgodne oświadczenia, że wstępują w związek małżeński. Podejście do zawarcia małżeństwa zmieniało się na przestrzeni lat nie tylko w Polsce, ale także na świecie. W wielu krajach duży wpływ ma również religia. Sprawdź, jak zmieniało się podejście do formalnego zawarcia związku.

Małżeństwa aranżowane

W starożytności i średniowieczu małżeństwa były aranżowane przez rodziny, głównie ze względów politycznych, społecznych lub ekonomicznych. Zawarcie małżeństwa były istotne nie tyle z punktu widzenia przyszłych małżonków, ale ich rodzin. Połączenie dwóch rodów często umożliwiało transfer majątku czy sojusz polityczny. Często różnica wieku między kobietą a mężczyzną była znacznie większa niż obecnie. Warto pamiętać, że duże znaczenie miała również religia i kultura danego rejonu świata.

Bezpieczeństwo i status społeczny

XIX wiek to okres, w którym małżeństwo było formą transakcji finansowej, społecznej czy ekonomicznej. Romantyczne związki były rzadkością, chociaż i takie się pojawiały. Dużą rolę odegrało prawo – kobiety nie miały możliwości podejmowania samodzielnych decyzji, nie pracowały, a znaczenie miał posag. Rolą małżeństwa było bezpieczeństwo finansowe i przedłużenie rodu. Męża można było znaleźć na wytwornych balach, a często także umieszczając anonse w gazetach. Małżeństwo mogły zawrzeć jedynie osoby o podobnym statusie materialnym i społecznym.

Zmiana podejścia w XX wieku

Wojny, zmiana polityki, umocnienie się pozycji kobiet w świecie i rozwój praw człowieka przyczyniły się do kolejnej ewolucji na rynku matrymonialnym. Miłość stała się fundamentem do zawierania związków małżeńskich. Wpływ miało również pojawienie się ruchów feministycznych i zwiększające się równouprawnienie kobiet. Coraz więcej z nich świadomie wybierało karierę zawodową i naukową.

Małżeństwa XXI wieku

Obecnie wiele osób nie wyobraża sobie zawarcia związku małżeńskiego bez miłości do partnera lub partnerki, namiętności, intymności i zaangażowania. W wielu krajach wprowadzono możliwość sformalizowania związku partnerskiego przez pary tej samej płci. Pojawiło się również więcej wyzwań, przeszkód i trudności. Zwiększona świadomość i dostęp do wiedzy psychologicznej sprawia, że coraz więcej par, które odczuwają kryzys w związku, decyduje się na terapię. Praca ze specjalistą pozwala dotrzeć do sedna problemu, przepracować go i na nowo nauczyć się życia we dwoje. Jeżeli nie odczuwasz satysfakcji ze swojego związku lub potrzebujesz wsparcia, umów się na wizytę w https://poradnia-harmonia.pl/. Możesz skorzystać z opcji konsultacji stacjonarnej solo lub z partnerem/partnerką. Jeśli się krępujesz lub nie masz możliwości dojazdu – wybierz wizytę online. Takie spotkanie z pewnością pozwoli Ci inaczej spojrzeć na związek, siebie, partnera i jego potrzeby. Warto otwarcie rozmawiać z partnerem/partnerką o tym, co sprawia Ci trudności w związku i na bieżąco reagować na wyzwania.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

czternaście + siedem =