Jak przygotować firmę do wdrożenia automatyzacji produkcji?
Automatyzacja procesów produkcyjnych to klucz do sukcesu każdego przedsiębiorstwa. Pomaga w zwiększeniu wydajności i efektywności pracy oraz podniesieniu jakości wytwarzanych dóbr. Warto jednak pamiętać, że jej wdrożenie jest zadaniem niełatwym, wymagającym zaplanowania działań, zachowania najwyższej staranności na każdym etapie realizacji oraz ścisłej współpracy zleceniodawcy z integratorem automatyki. Cały proces zwykle trwa kilka miesięcy, jednak czas ten może ulec skróceniu, jeżeli firma odpowiednio przygotuje się do implementacji zautomatyzowanych technologii. Podpowiadamy, jak to zrobić.
Analiza procesów produkcyjnych
Przygotowania do wdrożenia automatyzacji warto rozpocząć od przeanalizowania zachodzących w zakładzie procesów produkcyjnych. Kluczowe jest tu zidentyfikowanie etapu produkcji, który generuje najwięcej problemów. Niesatysfakcjonujący poziom wydajności czy też jakości wytwarzanych dóbr może być efektem zarówno przestarzałych technologii czy maszyn, jak i niewłaściwego zarządzania działaniami. Jeżeli obszary, które wymagają poprawy można poprawić samodzielnie, warto zrobić to jeszcze przed rozpoczęciem implementacji automatyzacji.
Określenie celów automatyzacji
Duże znaczenie w procesie przygotowywania przedsiębiorstwa do automatyzacji ma również sprecyzowanie celów, w których osiągnięciu automatyzacja ma pomóc. Ich określenie już na samym początku znacznie ułatwi pracę integratorom, gdyż będą oni wiedzieli, na czym należy się skupić. Warto na tym etapie zapoznać się także z charakterystyką zautomatyzowanych technologii – dowiedzieć się, jakie procesy w ogóle mogą być zautomatyzowane oraz jakie są zalety i wady każdego z istniejących na rynku rozwiązań. Zdobycie takiej wiedzy umożliwi stworzenie realistycznych, możliwych do spełnienia wytycznych, które następnie przekazane zostaną firmie wykonawczej.
Wybór odpowiedniego integratora
Po sprecyzowaniu celów i przeanalizowaniu procesów produkcyjnych można przystąpić do poszukiwania firmy wykonawczej, która zajmie się wdrożeniem automatyzacji. Przy jej wyborze warto zwrócić uwagę na takie kwestie, jak doświadczenie, stosowane przez nią rozwiązania technologiczne, już zrealizowane zlecenia oraz opinie klientów. Najlepiej będzie postawić na integratora, który oferuje kompleksowe usługi, tj. nie tylko implementuje już gotowe zautomatyzowane rozwiązania, ale także projektuje i buduje maszyny, przeprowadza szkolenia z ich obsługi oraz integruje specjalistyczny sprzęt z już istniejącymi w zakładzie technologiami. Godną polecenia firmą w tym zakresie jest Taskoprojekt S.A. (https://taskoprojekt.com.pl)!
Warto również pamiętać, że oprócz wspomnianych wcześniej działań, kluczowa dla sukcesu automatyzacji jest dobra komunikacja z pracownikami. Zwykle to właśnie oni, w obawie przed utratą pracy, mają największe obiekcje wobec wprowadzenia zautomatyzowanych technologii. Bardzo istotne jest więc przeprowadzanie spotkań, na których zarząd przedstawi korzyści płynące z ich wdrożenia oraz podkreśli, że nie są one zagrożeniem, a okazją do nabycia nowych umiejętności i zwiększenia swoich kompetencji.