Strona główna » Gniazdka elektryczne — jakie są ich rodzaje i co je wyróżnia?

Gniazdka elektryczne — jakie są ich rodzaje i co je wyróżnia?

Stoisz przed koniecznością wyboru odpowiednich akcesoriów elektrycznych i nie wiesz, na co się zdecydować? Obawiasz się, że zakupione gniazdko elektryczne nie spełni Twoich oczekiwań? Przeczytaj nasz poradnik, z którego dowiesz się, czym jest puszka pojedyncza lub podwójna, a także inne rodzaje komponentów umożliwiających korzystanie ze sprzętu RTV i AGD. Opowiemy również o producentach nowoczesnych rozwiązań (np. Simon), dzięki czemu podejmiesz świadomą decyzję zakupową. Zapraszamy do lektury!

Co musisz wiedzieć o gniazdkach elektrycznych?

W ramach kategorii osprzętu elektroinstalacyjnego mieszczą się setki akcesoriów, które mają zastosowanie w rozmaitych sytuacjach. Gniazdka elektryczne Simon, Ospel lub innych marek zyskują uznanie za solidną obudowę i prosty montaż. Czytaj dalej, a dowiesz się, jaką puszkę wybrać do swojego mieszkania.

Pamiętaj, że montaż gniazdka pojedynczego lub podwójnego zawsze stanowi ostatnią fazę prac nad przyłączem. Dlatego proces selekcji tych niewielkich urządzeń musi uwzględniać docelowe zastosowanie i parametry techniczne pomieszczenia.

Jakie kwestie warto rozważyć przed zakupem gniazdka elektrycznego?

Rozmach oferty niektórych producentów urządzeń elektrycznych (np. Simon) może wprawiać w osłupienie. Jak odnaleźć się w gąszczu rozmaitych opcji i wybrać puszkę instalacyjną dopasowaną do potrzeb? Punktem wyjścia dla analizy pozostaje specyfikacja produktowa. Bez względu na to, czy zamierzasz kupić gniazdko podwójne, antenowe czy telefoniczne – zawsze staraj się dobrać sprzęt pod kątem jego funkcjonalności.

Oto kilka kluczowych czynników, jakie należy wziąć pod uwagę przed zakupem:

  • napięcie instalacji elektrycznej,
  • miejsce montażu,
  • ilość podłączanych urządzeń (puszka pojedyncza lub podwójna),
  • porównanie wyrobów różnych producentów (np. Simon vs Ospel).

Rodzaje gniazdek elektrycznych

Ogromna różnorodność produktów w sklepach i hurtowniach elektrotechnicznych wynika z wielu zastosowań, jakie mają gniazdka elektryczne. Biorąc pod uwagę stopień ochrony IP (zgodnie z normą PN-EN 60529:2003) może wyróżnić:

  • puszki podwójne do pomieszczeń mieszkalnych i biurowych opisane symbolem IP22,
  • urządzenia IP44, wyróżniające się obudową odporną na zachlapanie (z przeznaczeniem do łazienki lub kuchni),
  • komponenty o najwyższym stopniu ochrony IP56, stworzone z myślą o przestrzeni technicznej, magazynowej lub usługowej (np. baseny i sauny).

Mając na uwadze metodę montażu i kwestie estetyki, wyróżniamy następujące typy gniazdek:

  • natynkowe (wystające na zewnątrz ściany i przeznaczone raczej do pomieszczeń gospodarczych),
  • podtynkowe (schowane w otworach w cegle, dzięki czemu stanowią estetyczny element wykończenia wnętrza).

Puszka elektryczna podwójna (dostępna m.in. w asortymencie marki Simon) to przykład uniwersalnego gniazdka, które znajduje zastosowanie zarówno w wielkich zakładach przemysłowych, jak i w domach jednorodzinnych. Szukasz sprawdzonych i bezpiecznych akcesoriów do Twojego domu? Hurtownia elektrotechniczna Doko stworzyła rozbudowaną ofertę komponentów instalacyjnych.

Sprawdź najnowsze wyroby marki Simon. Skontaktuj się z ekspertami Doko, którzy pomogą Ci dobrać właściwy produkt.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

dwa × dwa =