Badania termowizyjne budynku – na czym polegają?
Zastanawiasz się, jak sprawdzić, gdzie są mostki termiczne? W tym celu skorzystaj z pomocy rzeczoznawcy budowlanego. Specjalista wykona badania termowizyjne budynku, dzięki którym stwierdzi, którędy ucieka najwięcej ciepła. Podczas pomiarów ekspert korzysta ze specjalnej kamery, rejestrującej obraz za pomocą fal podczerwieni. Podpowiadamy, w jakich sytuacjach warto zlecić takie badanie!
Mostki termiczne – dlaczego należy je wyeliminować?
Mianem mostków termicznych określamy przegrody budowlane, cechujące się wysokim współczynnikiem przewodzenia ciepła w porównaniu z pobliskimi. Można je uznać za przerwy w izolacji, które obniżają efektywność energetyczną obiektu. Nie tylko przyczyniają się do wyższych rachunków za ogrzewanie, lecz także zwiększają ryzyko zawilgocenia konstrukcji. Zazwyczaj występują w następujących miejscach:
- połączenie stropu lub dachu ze ścianą,
- połączenie balkonu ze stropem,
- w pobliżu okien,
- w miejscu osadzenia drzwi,
- przy wieńcach i nadprożach.
Jak wykryć obecność mostków cieplnych? Z pomocą przychodzą badania termowizyjne budynku, które pozwalają zidentyfikować miejsca o zróżnicowanych temperaturach.
Badania termowizyjne budynku – jak przebiegają?
Dlaczego warto skorzystać z pomocy rzeczoznawcy budowlanego? Badania termowizyjne budynku pozwalają zlokalizować zarówno mostki cieplne, jak i miejsca zawilgocenia. Nic więc dziwnego, że wykonuje się je w ramach audytu energetycznego. W ten sposób można też wykryć ewentualne przeciążenia, uszkodzenia i zwarcia w instalacjach elektrycznych. Rzeczoznawca budowlany przypomina, że tego typu awarie powodują nadmierne nagrzewanie przewodów. Wspomniane pomiary umożliwiają również wykrycie szkodników, nawet tych znajdujących się w ścianach i podłogach.
Kamera termowizyjna nie weryfikuje wnętrza obiektu, analizuje jedynie jego powierzchnię. Urządzenie pozwala wykryć miejsca o podwyższonej temperaturze, czyli źródła nieszczelności lub uszkodzeń izolacji. Nowoczesny sprzęt generuje obraz przedstawiający sposób rozkładania się ciepła w budynku. Mapa występuje w dwóch wersjach: kolorowej i monochromatycznej. Pierwszy obraz jest bardziej czytelny. Nic więc dziwnego, że chętnie korzystają z niego osoby, które nie mają dużego doświadczenia w analizowaniu termogramów.
Jeśli chcemy ocenić skuteczność i bezpieczeństwo instalacji fotowoltaicznej, skorzystajmy z pomocy eksperta. Podczas pracy panele nagrzewają się w dużym stopniu, ale czasami niektóre ogniwa generują więcej ciepła. To znak, że moduł uległ uszkodzeniu. Badania termowizyjne szybko wyłapią takie przypadki, co znacząco zmniejsza ryzyko pożaru. Zanim skorzystamy z usług rzeczoznawcy, zapytajmy o jego doświadczenie. Dzięki temu zyskujemy pewność, że nie tylko poprawnie wykona je pomiary, lecz także prawidłowo zinterpretuje wyniki.
Badania termowizyjne budynku – kiedy warto je wykonać?
Aby wyniki były wiarygodne, badania termowizyjne budynku należy przeprowadzać w odpowiednich warunkach. Konieczne jest zachowanie różnicy temperatur pomiędzy powietrzem na zewnątrz a wnętrzem budynku. Specjalista zaznacza, że powinna ona wynosić minimum 15-20°C. To sprawia, że badania wykonuje się głównie jesienią, zimą i wczesną wiosną. W uzasadnionych przypadkach można jednak przeprowadzić je latem.
To jednak nie wszystkie warunki, jakie należy spełnić. Ekspert budowlany tłumaczy, że badania termowizyjne budynku wykonuje się wtedy, gdy prędkość wiatru nie przekracza 1 m/s. Przegrody zewnętrzne muszą być suche. Należy zwrócić uwagę, żeby temperatura w budynku utrzymywała się na stałym poziomie. Pomiarów nie przeprowadza się w czasie gęstej mgły, zmiennego wiatru, ani opadów. Nie powinniśmy badać obiektów narażonych na bezpośrednie działanie promieniowania słonecznego. Nic nie stoi na przeszkodzie, żeby badania termowizyjne budynku zrobić w nocy.
Pomiary termowizyjne – o czym warto pamiętać?
Takie pomiary trwają najczęściej kilka godzin. Można je wykonać zarówno w domu, jak i na zewnątrz. W pierwszym przypadku mostki termiczne są oznaczone na żółto, czerwono lub pomarańczowo, natomiast w drugim punkty wychładzania zostaną zobrazowane kolorem niebieskim, granatowym, bądź fioletowym. Badania termowizyjne budynku pozwalają ocenić skuteczność izolacji, a w razie potrzeby zaplanować jej poprawę.